Topinambūru pulveris

Rudenī daudzās vietās Latvijā zied topinambūri. Ziedi līdzinās mazām dzeltenām saulespuķēm, kas stiepjas pretī debesīm gandrīz divu metru garumā. Topinambūra daudzviet kļuvis par daudz, taču tā saknes – resnam ingvera īkšķim līdzīgi pazemes bumbuļi ar baltu, dzeltenu, rozā un pat tumši violetu mizu – ir saldas, kraukšķīgas, ar riekstu garšu, bioloģiski aktīvām vielām bagātīgas un ļoti diētiskas. Topinambūru citur mēdz dēvēt arī par zemesbumbieri, Jeruzalemes artišoku un pat saldo kartupeli.

Eiropa topinambūru (Helianthus tuberosus) iepazina 17. gadsimta sākumā, kad franču pētnieks Samuels de Šamplēns to atveda no Ziemeļamerikas, tur to ikdienā lietoja indiāņi. To ir viegli audzēt un uzglabāt, taču novācot jābūt ļoti rūpīgam – mazākais bumbulītis, kas paliks zemē, veidos jaunus topinambūru dzinumus. Pēc pāris gadiem jau būsi tajos ieaudzis!

Topinambūru Latvijā ieveda pagājušā gadsimta vidū kā vērtīgu lopbarības materiālu, taču sarežģītās ievākšanas dēļ tas netika vairs kultivēts. Tas ir mazprasīgs augs un strauji vairojas, tāpēc tas joprojām ir atrodams Latvijas laukos un dārzos.

Topinambūrs ir ļoti veselīgs dārzenis. Tas satur inulīnu – šķiedrvielu, kas baro cilvēka organismam labvēlīgās baktērijas, citi dārzeņi tādā daudzumā to nesatur.

Šī auga sakneņi satur C un B grupas vit­amīnus, tajos ir daudz dzelzs (vairāk nekā kartupeļos, burkānos un bietēs), arī kalcija, kālija, magnija, selēna, mangāna un fosfora.

Topinambūram piedēvē spēju uzlabot asinsriti, veicināt liekā svara zudumu, tas samazina cukura līmeni asinīs, labvēlīgi iedarbojas uz aizkuņģa dziedzeri, stimulē insulīna veidošanos, pozitīvi ietekmē gremošanas traktu. Tāpat uzlabo zarnu mikrofloru, neuzpūšas vēders, nav arī caurejas. Nav daudz tādu augu, kas labi ietekmē vielmaiņas procesus un uztur pareizu cukura līmeni.

Uzturzinātnieki topinambūru iesaka lietot tiem, kuriem ir aktuāla cīņa ar liekajiem kilogramiem, bet īpaši – cukura diabēta slimniekiem, jo topinambūra ogļhidrāti ir inulīna formā, proti, tie daudz vieglāk pārstrādājās.

Ārsti iesaka lietot pārtikā topinambūru pulveri kā efektīvu līdzekli pret aterosklerozi, artrītu, nierakmeņiem, mazasinību, kā arī piena sekrēcijas veicināšanai barojošām mātēm vai pret nogurumu pie palielinātas fiziskās un garīgās slodzes

Topinambūru pulveri iegūst, izkaltējot un samaļot sakneņus. Tas ir vērtīgākais veids, kā tos uzglabāt, jo, izrokot no zemes, sakneņi ātri zaudē mitrumu. Šādu pulveri var likt pie dažādiem ēdieniem, salātos, konditorijā, paniņām, kefīram, augļu kokteiļiem, jogurtam vai augļu sulai, tās var pārkaisīt arī maizītēm.

Topinambūru ziedu tēja

Topinambūru ziedu tēja īpaši veselīga cilvēkiem, kas cieš no diabēta un disbakteriozes.

Taču tās profilaktiska lietošana ir ļoti noderīga pret daudzām slimībām.

Šī tēja palielina tonusu organismā, stiprina imunitāti, kā arī pozitīvi ietekmē organisma tieksmi uz aptaukošanos, augstu cukura līmeni asinīs un traucējumiem sirds un asinsvadu sistēmā.

Topinambūru ziedu tēja ir bagātīga ar hlorofilu un savdabīgu garšu, ko dod ziedputekšņi no kaltētā zieda drīksnas. Auga ēteriskās eļļas unikālā garša veido maigu un saldu dzērienu, ko var lietot ikdienā bez ierobežojuma.Topinamburs