Nedaudz vēstures un ciparu…

Pēc 1950.gada sākās plastmasas masveida ražošana, kas ar katru gadu ir kāpinājusi apjomus. Plaša patēriņa šampūni un kondicionieri satur spēcīgas ķīmiskas vielas un ir pildīti plastmasas pudelēs, kuru sadalīšanās var ilgt līdz 400 gadiem, ja vien tos nepārstrādā // plastmasas maisiņi sadalās 10-20gados//. Taču no šiem apjomiem tikai 9% ir tikuši pārstrādāti.  Agrākos laikos ražoja plastmasu, kas sadalās 1000gados, līdz ar to atkritumu kaudzēs un dabā ir uzkrājusies arī šī. Liela daļa atkritumu nonāk tieši apkārtējā vide un tālāk jau ūdeņos, piesārņojot tos un iznīcinot dzīvos organismus.

Viela pārdomām, vai ne? 🙂

1.       Saudzē dabu jeb Alternatīva matu kopšana

Mazāk plastmasas pērkam, mazāk plastmasas nokļūst vide. Mūsdienu atkritumu problēmas risinājums ir izmantot mazāk plastmasas iepakojuma – dzērienu pudeles, ķermeņa un sejas kopšanas līdzekļu iepakojumus, mājas solī nepieciešamo produktu iepakojumus (veļas mazgāšanas līdzekļi, tīrīšanas līdzekļi utt.).

Matu kopšanas gadījumā vislabākā alternatīva ir cietais sastāvs. Cietie šampūni (jeb šampūnziepes) un kondicionieri parasti tiek iesaiņoti bioloģiski noārdāmās papīra kastītēs vai papīrā, nevis plastmasas pudelēs. Un tie ievērojami samazina ūdens patēriņu ražošanā salīdzinājumā ar šķidriem šampūniem, kas satur 80% ūdens.

Pagaidām nav vienprātības par to, cik ilgā laikā iztērējas cietais šampūns un kondicionieris, jo ir dažādi faktori, kas ietekmē:

·       cik gari mati

·       kā tie tiek mazgāti (ziepē rokās vai ziepē uzreiz matus)

·       cik bieži tie tiek mazgāti

·       cik bieži ziepēti katrā mazgāšanas reizē

·       vai ziepes tiek glabātas sausā vietā ar labu gaisa apmaiņu, kas ir būtisks faktors – mitrumā ziepes gluži vienkārši ātrāk šķīdīs un ātrāk izlietosies.

Cietā šampūna ilgtspējību jātestē katram pašam. Pēc savas pieredzes varu teikt, ka šampūnziepe, kuru iesāku pirms pāris mēnešiem, joprojām dzīvo savu dzīvi manā vannasistabā, mazgājot matus 2x nedēļā un ziepējot 2x katrā mazgāšanas reizē.

2.       Nesatur ķīmiskas vielas jeb Kas ir cietie šampūni (jeb šampūnziepes) un kondicionieri?

Cietie šampūni un kondicionieri satur īpaši koncentrētas dabiskās sastāvdaļas, kas aktivizējas, sajaucoties ar ūdeni. Tie baro un mitrina matus un galvas ādu un spēj atjaunot matus dabiskā, spīdīgā, apjomīgā stāvoklī, atbrīvojot no ķīmiskajām vielām, kuras atrodamas tradicionālajos matu mazgāšanas līdzekļos.

Lielākā daļa receptūru ir ražotas uz augu bāzes un nesatur tādas ķīmiskās sastāvdaļas kā parabēni, SLS (Sodium Lauryl Sulfate) un SLES (Sodium Laureth Sulphate), ķīmiskie konservantus, silikonus, ftalātus, ĢMO, sintētiku, smaržvielas un mākslīgās krāsvielas.

3.       Cietie šampūni lielākoties ir ar sabalansētu PH līmeni un darbojas kā kondicionieri jeb Pārejot uz cietajiem šampūniem

Varētu būt īss pārejas periods (2-3 nedēļas), pārejot uz cietajiem matu kopšanas līdzekļiem. Ķīmiskie šampūni liek matiem justies lieliski, pārklājot tos ar silikonu un noņemot visas dabīgās eļļas, tāpēc, sākot lietot dabiskos cietos šampūnus, pēc pirmajām mazgāšanas reizēm sajūta varētu būt dīvaina – ļoti viegli, gaisīgi, tīri mati, galvas āda, kas elpo. Bet pie laba ātri pierod. 🙂

Izmēģini tikai šampūnu un redzēsi – varbūt arī Tavi mati neprasa papildus kondicionieri. :)a vēl nevari izvēlēties savu šampūnziepi jeb cieto šampūnu, šeit ir mazs špikeris par Ziedupļavā nopērkamajiem šampūniem.

#ražotslatvijā #rokudarbs #dabīgakosmētika #cietaisšampūns #šampūnziepes

shampoo 3639634 1280